کرم برنج

همانطور که همه ی ما می دانیم، از دیرباز برنج همواره در معرض آفت های بسیاری بوده است. از جمله این آفت ها، کرم برنج یا همان کرم سفید برنج می باشد. شاید این مشکل کرم زدن برنج برای اکثر ما پیش آمده باشد و این سوال در ذهن ما شکل بگیرد که علت کرم زدن برنج چیست؟ کرم برنج از کجا می آید؟ چگونه می توان کرم برنج را کشت؟ آیا اصلاً می شود برنج کرم زده را خورد؟

ما در این مقاله به تمامی این سوال های احتمالی پاسخ داده ایم. شما نیز برای دریافت پاسخ سوالات و ابهاماتی که ممکن است در ذهن شما شکل بگیرد با ما تا پایان این مقاله همراه باشید:

کرم برنج چیست ؟

کرم برنج چیست ؟

کرم داخل برنج با نام های دیگر مانند شپشک برنج، جوجو و لارو شناخته می شود اما جالب است بدانید همان شپشک­ ها هستند که منجر به تولید کرم می­ شوند و بالعکس کرم ­ها هستند که به شپشک تبدیل می­ شوند و این چرخه ادامه دارد.

در حقیقت یک شپشک ماده با سوراخ کردن دانه­ های برنج در آنها تخم­گذاری می­ کند. چنان­چه شرایطی همچون گرما و رطوبت فراهم شود این تخم ­ها بعد از مدتی تبدیل به لارو ها یا همان کرم­ های کوچک سفید رنگ در برنج می­ شوند و بعد از اتمام دوره­ ی رشد این کرم­ ها تبدیل به شپشک می­ شوند و اگر جلوی این چرخه را نگیرید همچنان ادامه خواهد داشت.

هنگام برداشت هسته ی برنج بالطبع این هسته آلوده به شپشک می باشد و این شپشک ها در ریشه ی این هسته تخم گذاری می کنند. بسته به دما و رطوبت، این تخم ها رشد کرده و به شپش تبدیل می شوند. رطوبت به سرعت میکروارگانیسم ها رو جذب میکند و به آن آلوده می شود.

این میکروارگانیسم ها هرگز این محلی که تشکیل شده رو ترک نمی کنند و در داخل کیسه های بسته بندی شده باقی می مانند و محل تغذیه ی آن ها برنج می شود. بنابرین هر چقدر که زمان جلو برود این میکروب ها رشد می کنند و در نهایت باعث به وجود اومدن کرم های کوچک در داخل برنج می شود که به آن کرم برنج گفته می شود.

کرم سفید برنج

کرم سفید برنج

شپشک ها برخلاف آزار و اذیت ایشان، تنها حدود 6 الی 8 ماه عمر می کند، این درحالی است که هر شپشک در روز 4 تخم می گذارد. در حقیقت شپشک داخل دانه ها تخم گذاری می کند و تخم ها بعد از مدتی به کرم های سفید تبدیل می شود.

پس کرم های سفید همان نوزادان شپشک ها هستند. سپس با اتمام دوره رشد کرم، کرم ها به شپشک تبدیل خواهد شد و این چرخه همین طور ادامه دارد تا زمانی که به کشتن کرم های برنج اقدام کنید. در صورت عدم کشتن کرم ها و شپشک ها کل برنج را از دست می دهید.

علت کرم زدن برنج

علت کرم زدن برنج

همانطور که گفته شد رطوبت و گرما اصلی‌ترین علت کرم زدن برنج می باشد. اما عوامل دیگری نیز روند این آفت زدگی، یعنی کرم زدن برنج را دامن می زنند. ما در ادامه به چند مورد از این عوامل اشاره می‌کنیم:

 1. اگر کیسه های برنج را مستقیم روی زمین قرار دهیم طوری که هوا در آن جریان نداشته باشد باعث می شود که گونی ها و کیسه های برنج آلوده به کرم یا شپشک بشوند. پس برنج را بایستی در یک قفسه که با زمین حدود ۲۰ سانتی متر فاصله دارد قرار داد.
 2. شما ممکن است گونی برنج را به دیوار تکیه دهید و این گونه هوا در آن جریان نخواهد داشت. این کار باعث سرعت بخشیدن چرخه ی تبدیل شدن شپشک به کرم برنج و بالعکس آن می شود.
 3. در صورتی که تعداد زیادی گونی های برنج را روی همدیگر قرار دهید، این کار باعث می شود برنج ها با سرعت بیشتری آلوده به شپشک یا کرم‌برنج شود. پس هیچوقت تعداد زیادی گونی برنج را بر روی هم قرار ندهید، زیرا گرمای ناشی از آن موجب رشد حشرات خواهد شد.
 4. اگرگونی‌ها برنج را بر روی پالت‌های پلاستیکی قرار ندهید، این سهل انگاری موجب کرم زدن کیسه های برنج می شود.
 5. در صورتی که برنج را در فضایی مرطوب یا در آشپزخانه و یا اتاق‌هایی که در آن درب حمام قرار دارند قرار دهید باعث کرم زدن برنج می شود.
 6. اینکه برنج را در کیسه پلاستیکی نگهداری کنید برنج کرم می‌زند.

نکته: توجه داشته باشید که برای جلوگیری از کرم زدن برنج لازم است تا آن را در محلی خشک و خنک نگهداری نمایید، زیرا شپشک‌ها برای رشد و تولید مثل نیاز به مکانی تاریک، گرم و مرطوب دارند.

کرم برنج از کجا میاد؟

کرم برنج از کجا میاد؟

شما اگر شپشک را تا به حال دیده باشید، حشره ای به رنگ قهوه ای است که در اکثر غلات مانند آرد، ماکارونی و انواع برنج می تواند حضور داشته باشد. اما بیشتر به برنج علاقه مند است. این حشره به سوراخ کردن دانه های برنج می پردازد و این امر دلیل اصلی ایجاد کرم در این نوع غلات است.

همانطور که مکررا گفته ایم شپشک ها داخل دانه های برنج تخم گذاری می کنند و تخم ها بعد از مدتی به کرم های سفید تبدیل می شود. پس کرم های سفید همان نوزادان شپشک ها هستند. سپس با اتمام دوره رشد کرم، کرم ها به شپشک تبدیل خواهد شد.

راه های پیشگیری از کرم زدن برنج

راه های پیشگیری از کرم زدن برنج
 • هنگام خرید برنج به سلامت و عدم وجود شپشک در آن دقت کنید.
 • لازم نیست برنج را در حجم بالا خریداری کنید پیشنهاد می کنیم هر ماه بیش از نیاز ماهانه برنج نخرید.
 • محل نگهداری برنج تمیز باشد و به طور منظم و تمیز گردد.
 • هیچگاه برنج تازه و کهنه را با هم مخلوط نکنید.
 • استفاده از کیسه ها و ظرف های مناسب برای نگهداری برنج
 • نگهداری از برنج در مکان های فاقد رطوبت با دمای مناسب
 • استفاده از مواد دور کننده آفت برنج که در ادامه به این مبحث پرداخته ایم.

از بین بردن کرم برنج

از بین بردن کرم برنج

ممکن است هنگامی که با شپشک یا کرم برنج مواجه شوید راه حل های زیادی به ذهن شما برسد. راه حل های پیشه پا و افتاده و موقتی مثل ریختن برنج در سینی و قرار دادن آن زیر نور خورشید، شستن برنج با آب جوش یا حتی فریز کردن برنج و…

همه این ها یک راه حل موقت و مقطعی می باشد. ما باید دقت داشته باشیم و ببینیم که شپشک یا کرم برنج از چه موادی فرار می کنند و آن ها را در کیسه ها و گونی های برنج قرار دهیم تا موجب فرار این آفت ها گردد.

در ادامه چند نوع مواد در دسترس که کرم برنج از آن ها فرار میکند را معرفی می کنیم:

 • یکی از روش های از بین بردن آفت های برنج استفاده از برگ بو در برنج می باشد زمانی که از این گیاه را در برنج استفاده کنید تمامی آفت ها، کرم ها و حشرات را از برنج فراری می دهید.
 • جعبه کبریت نیز می تواند یکی از روش های از بین بردن آفت برنج باشد. اگر شما یک جعبه کبریت داخل کیسه یا ظرف و گونی برنج قرار دهید، در واقع چون این آفت ها از بوی گوگرد متنفر هستند از آن مکان فرار خواهند کرد.
 • ریختن نمک در لابه‌لای برنج، موجب می‌شود حشرات داخل برنج تکثیر نشوند و جلوی رشدشان را می‌گیرد.
 • قرص سیر ضد بید می‌تواند یکی دیگر از روش های از بین بردن شپشک یا کرم برنج باشد این قرص ها را می توانید از داروخانه ها تهیه کرده و درون برنج قرار دهید.
 • نگهداری برگ گردو در کیسه برنج در فرار آفت برنج موثر است.
 • نگهداری مقدار کمی فلفل چیلی خشک در نزدیکی محل نگهداری برنج راه حل موثری برای فراری دادن کرم و شپشک و به طور کلی آفت های برنج می باشد.
 • از زنجبیل خشک شده نیز به منظور دفع آفت برنج استفاده می کنند.
 • میخک یکی از روش‌های اصلی و پرکاربرد برای نابودی آفت ها و حشرات و کرم برنج می باشد.

قرص برنج برای کرم برنج

قرص برنج از آفت کش های بسیار قوی و کاربردی است که برای از بین بردن و جلوگیری حشرات غلات مورد استفاده قرار می گیرد، منتهی بدلیل خطرناک بودن به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود، قرص برنج در صورت استفاده صحیح میتواند بدون اینکه تاثیری روی غلات ‏داشته باشد باعث مرگ حشرات درون غلات گردد.

برای آموزش صحیح استفاده از قرص برنج بر روی لینک زیر کلیک کنید

نحوه استفاده از قرص برنج

از بین بردن کرم برنج با میخک

گفتیم که استفاده از میخک یکی از روش‌های اصلی و پرکاربرد برای نابودی آفت ها و حشرات و کرم برنج می باشد. پس اگر برنج را در کابینت آشپزخانه نگهداری می کنید بهتر است کمی میخک در قفسه های نگهداری بگذارید تا شپشک یا کرم برنج به این قفسه ها و کابینت‌ها وارد نشود.

 بنابراین برای دور کردن شپشک ها از برنج ، خیلی راحت می توانید کمی میخک درون ظرف برنج بگذارید تا حشرات از بین بروند و از ورود آن ها نیز جلوگیری شود

سوالات متداول

کشتن کرم برنج

اگر به هر دلیلی سهل انگاری کرده اید و از راه های پیشگیری از کرم زدن برنج استفاده نکرده‌اید و برنج شما دچار کرم برنج شد، باید روش‌های دیگری را امتحان کنید تا این موجودات مزاحم را از راه به در کنید.

برنج‌های آفت‌زده را روی یک پارچه تمیز و زیر نور آفتاب پهن کنید. اگر آفتاب شدید است، برنج‌ها را در سایه پهن کنید؛ آفتاب شدید دانه‌های برنج را خرد و خراب می‌کند. می توانید برنج‌ها را الک کنید تا کرم ها از آن جدا شوند. علاوه بر این ها می توانید لای برنج‌ها نمک بپاشید تا برنج‌ها خرد نشوند.

اگر مقدار برنجی که آلوده کرم برنج شده کم است، برای رفع کرم برنج آن را به مدت ۴ روز در فریزر بگذارید و بعد آن را بیرون بیاورید و اجازه دهید به دمای اتاق برسد و سپس بشویید تا شپش‌های کشته‌شده روی آب بیایند و چندین بار این کار را انجام دهید تا تمام حشرات خارج شوند.

برنج کرم زده رومیشه خورد؟

به طور کلی عوارض کرم برنج بیشتر مربوط است به از بین بردن دانه های برنج، بار روانی منفی ناشی از دیدن کرم در برنج و نیز زمانبرتر کردن پخت برنج می باشد. اما این کرم های کوچک هیچ اثر منفی بر سلامت انسان ندارد و به هیچ عنوان باعث بیماری نمی شوند.

به بیان ساده تر می توان گفت عوارض کرم برنج تنها به جنبه­ های فیزیکی و روانی مربوط شده و هیچ گونه اثر سوء و بیمار کننده ای برای انسان ایجاد نمی­ کند. پس اگر مشاهده کردید که کیسه­ ی برنج تان پر از کرم­ های سفید است فکر دور ریختن آن را از سر به در کنید.

فقط کافی است برنج را پاک کرده و با روش­ های مناسبی در بالا به شما آموز داداه شد کرم­ ها را از بین ببرید و اجازه ندهید که دانه­ های برنج را به خاک برنج تبدیل کنند و سپس با خیال آسوده برنج را پخت کرده و میل کنید.

مضرات کرم برنج

خوشبختانه عوارض کرم برنج شامل سلامتی انسان نمی­ شود. طبق تحقیقات به عمل آمده از آنجا که کرم برنج منبع خارجی ندارد و از خود برنج تغذیه می­ کند هیچ گونه تاثیر منفی بر سلامت انسان ندارد و به همین دلیل عوارضی برای بدن انسان ندارد و زیان آن تنها بر روان و اقتصاد فرد وارد می شود که در ادامه این موارد را به طور کلی برایتان شرح می دهیم.

 • یکی از مضرات و عوارض کرم برنج صورت و زشت و چندش ­آوری است که به برنج می­ دهد. تصور کنید در حال خوردن برنج هستید و ناگهان یک کرم کوچک و زشت را در بشقاب خود ببینید بی شک دچار تهوع و چندش شده و ترجیح می­ دهید دیگر به آن برنج لب نزنید.
 • یکی دیگر از مهم­ترین مضرات کرم برنج که نمی­توان آن را نادیده گرفت از بین بردن دانه­ های برنج است. در واقع بیشترین آسیب را همین کرم­ های سفید به برنج وارد می­ کنند تا شپشک ­ها. زیرا این کرم ها ابتدا در هسته ی برنج به دنیا می آیند و در همان جا شروع به تغذیه از هسته­ ی برنج می­ کنند. این تغذیه سبب می­ شود برنج از داخل پوک شده و به تدریج تبدیل به آرد شود.
 • این مسئله که کرم برنج پروسه­ ی پاکسازی برنج را طولانی می­ کند را نمی توان نادیده گرفت زیرا برای یافتن کرم­ ها و جدا کردن آنها از برنج مجبورید خیلی با دقت و دانه به دانه برنج ­ها را پاک کنید.
 • از جمله مضرات کرم برنج، آسیب اقتصادی است که می­ تواند به خانوار و یا مکان­ های دیگری همچون رستوران و … وارد کند.

72 دیدگاه در “کرم برنج

 1. مهدی گفت:

  فقط زیر کیسه ها باید ۵سانتی متر از سطح زمین بالا باشه
  بجای قرص برنج پیچ فلزی رو یک مشت نفت بزنید بعدش خشکش کنید بعد بزارید تو کیسه برنج البته برنج ها رو هم نباشه با فاصله

 2. حسن فرهادی گفت:

  سلام ماکه یخچالمن جانداره چکار کنم بزارم تو حیاط

 3. میثم شریفی گفت:

  کلا آفات یا همون حشره های حبوبات بخاطر این تو غلات زندگی میکنن که تغذیه کامل هست و همونجا تخم ریزی میکنن و تکثیر میشن اما اگر تو لباس یا به قول شما تشک های شما حشره بره حرکت میکنن برای پیدا کردن غذا تا به منبع برسن. اگر تشک ها آلوده بشه بزار فضای باز همه حشره ها زودتر میرن بهترین کار اینه برنج ها رو درمان کنی و جای مناسب براشون فراهم کنی

 4. شهسراب گفت:

  بعضیا چجوری دلشون میاد این حیوونکی ها رو خفه کنن یا منجمد کنن یا مسموم کنن! وای خدا ما انسانها چقدر بی رحم شدیم؟! این کارا کارمای بدی داره، تازه تو اون دنیا میگن همین طفلکی ها که ما از کشتن اونا لذت میبریم میان تو قبر ما و انتقام میگیرن!
  نمیدونم چرا هرچی سنگه به پای لنگ ما ایرانی ها میخوره! حیرتا. حیرتا.! ضمن توبه از این رفتار نکوهیده تغییر عملکرد بدیم و یه راهکار بهتر و موثرتر پیدا کنیم که حیوون بی زجر بمیره! مثل به دفه سوزوندنشون یا کشتن و پر کردن کاه تو بدنشون و اویزون کردن جلوی کیسه برنج (بنظرم موثر باشه) لطفا اگه راهکار خوبی پیدا کردید اونو به اشتراک بزارید ممنون از همتون

  1. مجید گفت:

   خیلی وحشتناکه،چینی ها اینا رو میخورن،چطور دلشون میاد این گوکولیا رو بخورن خخخخ

  2. Mamad گفت:

   آخه تو تا حالا شده تو خوردن بهترین غذات همچین چیزی ببینی ؟
   تو قطعا همچین چیزی ببینی هر کاری میکنی تا از بین بردن تو موقعیتش قرار نگرفتی چیزی نگو بعدشم اونا موجودی نیستن که خودشون در محیط طبیعی به وجود بیان که نخواییم نابودش کنیم

  3. راستین گفت:

   چقد این طرز فکر شما غیر منطقی!!اینا آفت یعنی ضرر میزنه به محصول!فکر کشاورز افت محصولش ملخ ها هستن اینجا با دید شما نکاه کن و کاری نکنه اونوقت هم محصول و زحمتاش ضرر میبینه و هم ورشکست میشه دیگه افراط نکنید تو احساس

  4. بهزاد گفت:

   الان فاز حامی حیوانات گرفتی 😂 😂 شما میخوای بهشون کیش کیش کن برن

  5. پیام گفت:

   به حرف شما باشه که باید نه گیاهی رو چید نه جانداری رو گشت کلا بهتره هوا بخوریم نوش جون 🤣🤣

 5. فهیمه گفت:

  بهترین راه برای حبوبات اینکه وقتی آوردین خونه یک هفته تا ده روز بزارید داخل فریزر بمونه بعد بردارید هرکجا نگه داری کنید تا ده سال هم هیچی نمیشه ولی نمیدونم برای برنج هم کارسازه یا خیر

  1. حامد گفت:

   دوستان موضوع کرم داخل برنج جدی بگیرید.من متاسفانه به این کرمها توجه نکردم و پس از مدتی بسیار بزرگ شدند و تبدیل به مار شدند و با سازمان محیط زیست تماس گرفتم و اومدن مارها را گرفتند و بردند از خونمون.ولی یکدونه اشون که مخفی شده بود زیر مبل و شبها دور از چشم ما از برنجها تغذیه میکرد کم کم تبدیل به یک دایناسور شده بود که پسرم با سرچ تو گوگل اسمش درآورد دایناسوری بنام برکیوسور.اول تصمیم داشتیم به محیط زیست تحویلش بدیم ولی بعد منصرف شدیم .و همسرم و پسرم صبح سوارش میشدن و باهاش به سرکار و مدرسه میرفتن.بعدا خیلی خسته میشد دیگه با مترو باهاش میرفتیم تا ایستگاه دروازه دولت ولی کم کم گیر دادن که تو مترو

   1. آرش گفت:

    به دایناسورتون غذا چی میدید همسایه‌ها ندیدنش بترسن؟ ستاد امر به معروف و نهی از منکر به موهای دایناسور گیر ندادن؟ حواستون باشه موهاشو ببینن جریمه میشید، یه روسری بزرگ براش سفارش بدید.

   2. معصومه گفت:

    خوب میشی ایشاله😁

   3. پردیس گفت:

    خییلی اعصاب داری بخدا خوش ب حالت 🤣🤣

   4. سحر گفت:

    خدا شفاف بده

   5. زهرا گفت:

    هارهارهار

   6. Ati گفت:

    خداييش بامزه بود مرسي

   7. عدالت گفت:

    تو روحت….😄😄😄

   8. عدالت گفت:

    خخخخ…😄😄😄

   9. Emad گفت:

    ساقیت کیه

   10. Sina گفت:

    شما همیشه اینقدر رمانتیکی؟ مثلا اگه ده تا عقرب توی خونت ببینی میکشیشون یا می گیه اینا گناه دارن،
    فاز معنوی بر داشتی؟

 6. مریم گفت:

  بهترین روش ریختن داخل کیسه های برنج پاکستانی و هندی اصلا کرم نمی زنه.بعد کیسه ها رو با فاصله گذاشتن در جای خنک

 7. سولماز کلاته گفت:

  من بهتون پیشنهاد میکنم بریزید تو کیسه های پلاستیکی که میوه میزارن بهد هم با جارو برقی هوای داخلش بگیرید سفت ببندید همه ی حشره ها تو محیط بدون هوای و اکسیژن از بین میرن .
  من خودم گزاشتم

  1. سروش گفت:

   کیسه هارو به راحتی مثل اب خوردن سوراخ سوراخ میکنن بعد اول هوا میره داخلش بعد خودشون میرن و تکثیر میشن

 8. م گفت:

  سلام تنها راه نگه داشتنش یخچاله تو ۴ فصل بداری یخچال واستفاده کنی من گذاشتم تو جا میوه ای اصلا از این حشرات خبری نیست

 9. نادر آقاباقر گفت:

  آقا توی رستورانهای لاکچری کشورهای جنوب شرق و شرق آسیا همین کرمها رو میدووونید چقدر بالاش پول میدن با این دید مثبت نگاه کنید خیلی هم از بودنشون تو غذا لذت میبرید….گرونیه آقا گرونیه

 10. امین گفت:

  بهتره بزارین رو بخاری پهن کنین و بریزین تو کیسه نخی . ما چاره ای جز تحمل کرم ها نداریم نازه گوشت هم گرونه لای برنجا تبدیل به پروتئین میشن .

 11. شبنمی گفت:

  حذف برنج و به حداقل رساندن مصرف ماکارونی و روغن از همه انواع…و نیز گوشت قرمز انواعش… باعث میشود عادات غلط غذایی ایرانیان از بین بره

  1. بهار گفت:

   بعد چی بخوریم اونوقت؟؟؟؟؟؟؟/

    1. آزیتا گفت:

     سلام ما برنج مون کرم زده بود که برنج و کلا از خونه بردیم بیرون الان کل خونه پر از کرم و پروانه شده تورخدا بگین چیکار کنیم کرم ها از بین برن یهو میبینی کرم داره از تو لباست در میاد رو سقف پر کرم هرچی افکن میزنیم نمیمیرن لطفا کمک کنین

 12. احکام اعدام کرم من و دخترم گفت:

  انصافا زندگیمون جالب شده و از تکراری بودن دراومده هرروز دنبال کرم میگردیم با دختر کوچیکم و دخترم چون از اونا به عنوان مزاحم یاد میکنه حکم اعدامشون رو صادر میکنه منم با انواع اقسام کشتار میکنم دوتایی کیف میکنیم ولی یه چیز بگم کرم رو بسوزونی بوی کباب میده البته تعداد زیاد ناشتا و گشنه پیشنهاد نمیشه😂 سیخ زدن کرم با سوزن هم لذت دیگری داره که نصف روز زنده میمونن و وول میخرن تو آب درجا میمیرن فقط خیلی شجاعن میبینه دوستشو داریم با فشفشه جزغالش میکنیم وامیستن نگاه میکنن🤣🤣🤣🤣

  1. فریماه مهدوی گفت:

   نکنید گناه دارن راه های دیگه ایم بجز کشتنشون هست

   1. بهار گفت:

    من میشینم دونه دونه پاک میکنم برنجا رو و یه ظرف آب میزارم رو گاز جوش میاد میزارم کنار دستم هر کرمی پیدا میکنم جلو چشم بقیشون میندازم تو آب جوش 😡😡تا خودشون فرار کنن درس عبرتشون بشه نمونن تو برجام🤭

   2. پریسا گفت:

    مثلا چیکار کنن بذاردشون تو پرورشگاه چرا اینقدر مسخره حرف میزنید

 13. sara گفت:

  ن برنجم کرم زد فقط تنها راهش ریختن برنج در شیشه های پلاستیکی دوغ هست ۲یا3لیتری شیشه های نوشابه کوچیکه و فضا اشغال میکنه فقط شیشه های بزرگ دوغ عالیه همشون خفه میشن میمیرن خیلی عالیه واسه حبوباتم استفاده میکنم اصلا کخ نمیکنه فقط امتحانش کنید داخل هر شیشه برنج چنتا میخک و برگ بو هم میریزم

  1. لهزاد گفت:

   مرسی از راهنمایی خوبتون

 14. انصاری گفت:

  خیلی ممنون از اطلاعات مفید و کاربردی تون

 15. مهسا گفت:

  سلام من چون برنج محلی داریم همیشه یه چند تا حبه سیر میزارم نمک هم میریزم …..ولی کلا راه درست همون هست ک عزیزان گفتن زیاد نخرید چون برنج و همه حبوبات مخصوصا تو فصل گرم مستعد شپشک و کرم هستن….

 16. عباسزاده گفت:

  سلام گفته شد گوگرد هم دور می‌کنه آیا پاشیدن پودر گوگرد بر روی کیسه های برنج در محیط بسته تاثیر دارد ممنون

  1. یگانه گفت:

   سلام وعرض ادب موثرترین راه ک من خودم تجربه کردم پهن کردن تو هوای آزاد هستش

  2. احترام گفت:

   پودر گوگرد رو چجوری میخوای جدا کنید حالا این کرمها نوشته برای سلامت ضرری ندارد پودر گوگرد نکشتتون.

 17. سحر گفت:

  سلام خسته نباشید
  من برنج ها رو توی خونه نگه داری کردم و ابتدافقط پروانه بود که من توی خونه میدیدم
  بعد از دو سه ماه
  الان روی سقف خونه کرم سفید که اخرش به پروانه تبدیل میشه راه میره
  هر چه قدر هم میکُشم بازم هستن
  چی کار باید بکنم؟
  ممنون

  1. سلام و عرض ادب بهترین روش و کم خطر ترین روش برای جلوگیری پهن کردن برنج در هوای ازاده

  2. ابی گفت:

   معطل نکن بریز دور و منبعد 10 کیلو بخر تموم شد دوباره بهترین راه همینه؟!

   1. مص گفت:

    برنج به این گرونی رو نمی شه ریخت دور. حیفه.

  3. غزال گفت:

   من فقط میتونم برای شما دعا کنم!

  4. نفس گفت:

   برنج منم دچار این معضل شده، شما راهی یافتین که راهنمایی کنید؟

  5. رویا گفت:

   حشره کش بزن نابود می‌کنه پروانه هارو

 18. ناشناس گفت:

  فکر کنم برنج تو هوای آزاد از همه جا بهتره .تو مغازه ها این همه برنج هست اصلا هیچ موجود زنده ای توش نیست همین که می خری میاری داخل خونه چهار روز میمونه پراز موجودات زنده از انواع و اقسام میشه

 19. ناشناس گفت:

  لعنت به کرم که سراغ همه چی میره .بلال برنج سیب آلو ….خاک تو سرش کنن که من تو خیارهم کرم دیدم . خیر از خوشیهاش نبینه با اون چشمهاش . الهی که نسلشون ورداشته بشه که ادم هیچی نمی تونه دیگه بخوره باید همه چیو تو یخچال و فریزر بذاری اخه مگه چقدر جاداری که همه حبوبات و خوراکیهارو بذاری تو یخچال .

  1. پریسا گفت:

   سلم
   یک هفته فریزر کافیه بعد درش بیار جایی بزار تا دوباره سوسکش توش نره اصلا کرم نمی زاره. برنج وسایر حبوبات.

  2. سجاد گفت:

   😂😂😂😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣

 20. مریم ر گفت:

  من همه این روشها رو امتحان کردم..برگ بو..سیر…نمک…قرص برنج.. فایده نداره….اینقدر برنج الک کردم کف دستهام تاول زده بود.توی چند کیسه کوچیک تقسیم کردم فایده نداشت.. فقط و فقط تنها راهش اینه که برنج به مقدار کم بخرید درسته که روز به روز گرون میشه ولی بنظر من ارزششو داره .بهتر از اینه که هرروز گرفتار شپشک و کرم و پروانه….باشیم آخرشم با دلزدگی خورده بشه.تازه عطر برنج هم از بین میره
  من دو سال میشه که ده کیلو میخرم جای خنک نگهداری میکنم به دو کیلو آخر که رسید دوباره میخرم

  1. سهیلا گفت:

   من همیشه ۱۰کیلو برنج میخریدم تموم که میشد دوباره میخریدم این سری ۳۰کیلو خریدم اخری رو که باز کردم پر کرم بود تو این ۱۱سال که ازدواج کردم اولین بار بود .به نظرم زیاد خریدن برنج اشتباه بهرین راه پیشگیری اینه که کم و به اندازه بخری الان موندم دست این برنجا حتی اگه تمیزم بشه نمیتونم راحت بخورم

  2. سارا گفت:

   نه فقط بریز داره شیشه های پلاستیکی دوغ های بزرگ خفه میشن عالیه

 21. امیر محمد گفت:

  سلام چند تا تشک پشم دارم میخوام جایی بزارم که اونجا برنج هست برنج ها هم کرم زده اگه کرم برنج بره تو پشم ها اونها را خراب میکنه یا اینکه اصلا میره تو پشم؟ممنونم اگه کسی راهنمایی کنه

  1. سلام در این خصوص اطلاعی ندارم

   1. امیر گفت:

    من تومازندارن زندگی میکنم پدر بزرگم کشاورز بود، برنجای تازه به ندرت کرم می افته ،برنجای که مال سال قبل کرمی میشه ، با قرص برنجم همه شون سریع میمیرن

  2. ناشناس گفت:

   کرم برنجه این نه کرم تشک

 22. شهلا گفت:

  عالی بود . ممنون از راهنمایی دقیق تون

 23. حسینی گفت:

  سلام وقت همگی بخیر
  من برنج هامو داخل سرویس حبوباتم ریختم اون جنس اهنی هست و سرش هم محکم کیپ میشه
  اول فقط شپشک داشت الان هم شپشک هاش ببشتر شده هم کرم زده
  میشه راهنمایی کنین
  از تو سطل اهنی در بیارمش؟!

  1. سلام در هوای ازاد پهن کنید

  2. پریسا گفت:

   سلام یک هفته فریزر

  3. Fateme گفت:

   وقتی داخل سرویس حبوبات میر یزید حتما همراهش نمک یا داخلش چندتا سیر بریزید ،اگه زیاد حبوبات خریدید داخل شیشه نوشابه بریزید سرشم صفت کنید ،چند سالم بمونه هیچی نمیشه

   1. پسر ضد حشره گفت:

    سلام به همه.. خب فقط یه راه حل وجود داره اولش به نظرتون عجیب میاد ولی جواب میگیرید… خشک خشک بزارید تو مایکروویو…. عملیات گرم کردن غذا با مایکروویو درواقع فقط روی آب موجود در غذا تمرکز داره… غلات و حبوبات خشک هستن و تنها چیزی که توی خشکبار آب داخلش هست بدن خوده این موجوداته… و دقیقا مایکروویو بدنشونو از بین میبره حتی اگه توی هسته برج باشن…. فقط هربار به مقدار 500 گرم 20 دقیقه این کار رو انجام بدید زیاد تکرار کنید مایکروویو میسوزه من تست کردم روزی یکبار نیم کیلو به دستگاه هم فشار نمیاد….
    برای سلامتیم دعا کنید😉

 24. goly گفت:

  سلام حدود ۱۶۰ کیلو برنج ما کرم گذاشت زیاد هم بود من نشستم هر کیسه رو الک کردم بعد با دقت پاک کردم کیسه رو شستم و دوباره ربختم .حالا برای اینکه دوباره کرم نزنه کیسه های پارچه ای ۱۰ کیلویی رو تو کیسه پلاستیکیرگذاشتمدتو هر کیسه میخک و برگ بو گذاشتم .به نظرتون چکار کنم که دیگه کرم نزنه ؟در ضمن کیسه ها داخل خونه است الان که نمیز کردم دیگه انباری نبردم اما میترسم دوباره کرم بزنه چون زیاده

  1. سلام عرض ادب
   برنجی که کرم زده باشه، حتی از قرص برنج هم استفاده کنید بعد از مدتی کرم میزنه
   تنها راه حل این مشکل تغییر فصل و دما هوا هستش، با خنک شدن هوا این مشکل رفع میشه

  2. محمد گفت:

   عزیزم برنج اگر هوا نخوره خودش پوک میشه از داخل کیسه پلاستیکی در بیار

  3. پریسا گفت:

   سلام
   بزارشون توی فریزر یک هفته بمانند وبعد بریز تو پلاستیک ودرشو محکم ببند تا حشره یا همان سوسک برنج واردشان نشود. دیگه کرم نمی کنه چون تخم هاشون توی فریزر می میره .

 25. جاپلقی گفت:

  خیلی عالی بود برنج های ما کرم گذاشته است برم یکی از این راهها رو تست کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *